Kontakt

Dobór pompy obiegowej – która najlepsza?

pompa obiegowa grundfos strefa wiedzy

Prawidłowo wybrana pompa obiegowa CO zapewni sprawne działanie systemu grzewczego. Sprawdź, jak wybrać najlepsze rozwiązanie i ciesz się komfortem we własnych czterech kątach.

POMPA OBIEGOWA – WSKAZÓWKI NA DOBRY POCZĄTEK

Kluczowym aspektem przy wyborze pompy obiegowej jest jakość wykonania. Element ten powinien być trwały i zapewniać bezawaryjną pracę. To nie zawsze idzie w parze z atrakcyjnymi parametrami. Dlatego najlepiej stawiać na propozycje renomowanych producentów. Dzięki temu będziesz mógł liczyć na wysoką funkcjonalność i komfort grzewczy na co dzień.

Kolejny ważny czynnik to długość gwarancji. Standardowo producenci udzielają je na okres 2 lat, choć nie brakuje pomp z 3-letnią gwarancją. To sygnał, że zastosowali wysokiej klasy materiały i przeprowadzili dokładną kontrolę jakości. Pompa obiegowa do centralnego ogrzewania to bardzo istotny element całego systemu, więc o jej wyborze nigdy nie powinien decydować przypadek.

sanpol rejestracja

POMPA OBIEGOWA CO – WYMIARY

Do najważniejszych kryteriów przy wyborze pompy obiegowej należą wymiary. Zazwyczaj pompy stosowane w domach jednorodzinnych nie są zbyt duże i występują w dwóch typowych długościach montażowych – 180 mm oraz 130 mm. Natomiast pozostałe wymiary (np. przepływ, wysokość podnoszenia oraz moc) mogą być identyczne.

Zwróć uwagę również na średnicę króćców przyłączeniowych. Najczęściej można spotkać rozmiar 6/4×1 cal. Ponadto dobór pompy obiegowej należy dopasować do ilości miejsca w skrzynce z rozdzielaczem.

Jeżeli decydujesz się na wymianę pompy, najlepiej pokazać sprzedawcy zdemontowaną konstrukcję. Dzięki temu na pewno dokonasz udanego wyboru. Warto dodać, że pompa może pracować w różnych pozycjach. Jednak oś wirnika zawsze powinna być ustawiona poziomo. W przeciwnym razie łatwo uszkodzić pompę.

POMPA OBIEGOWA – WYDAJNOŚĆ

Kolejną ważną kwestią jest temperatura, jaką osiąga woda w systemie centralnego ogrzewania. To nawet 90 stopni, zatem pompa powinna zapewniać odporność na wysokim poziomie. Musisz jednak zwrócić uwagę na przyrost objętości. Otóż w temperaturze 60 i 90 stopni objętość wody jest inna. Dlatego wydajność pompy należy liczyć dla maksymalnej ilości czynnika grzewczego.

JAK WYBRAĆ EKONOMICZNE ROZWIĄZANIE?

Dziś możesz wybierać spośród wielu ekonomicznych rozwiązań. Pompa obiegowa energooszczędna to taka, której moc pozwala pokonać siły i opory przeciwdziałające ruchowi wody. Oznacza to, że wysokość podnoszenia powinna być jak najniższa.

Zwróć uwagę, że przy oporach na odcinkach prostych ciśnienie może spadać o ok. 150 Pa/m. Straty punktowe to 30-35% strat liniowych. Natomiast straty na przeciętnym odbiorniku ciepła to 7-12 kPa.

Na podstawie projektu instalacji oblicza się wysokość pompy podnoszenia. Podczas zakupu przyjmij duży zapas, gdyż będzie on niewykorzystany. Pamiętaj, że pompa o większej mocy niż ta uwzględniona w wymaganiach instalacyjnych będzie pobierała zbyt dużo prądu i nie zapewni Ci oczekiwanej trwałości.

POMPA OBIEGOWA A AUTOMATYZACJA PRACY

Wiele popularnych urządzeń charakteryzuje się trzema lub czterema prędkościami. Eksperci zalecają, aby urządzenie pracowało najdłużej na najwyższym biegu. Wówczas uzyska oczekiwaną sprawność. Jednak nie zawsze dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie najwyższej prędkości. Pamiętaj, że urządzenie z termostatem automatycznie dopasowuje prędkość działania do aktualnych potrzeb. To energooszczędne rozwiązanie.

Ponadto wiele instalacji obejmuje zawory termostatyczne. To prowadzi do zwiększenia hałasu pracy pompy i wzrostu ciśnienia w systemie. Wówczas urządzenie powinno pracować na niższym biegu. Dziś możesz wybierać spośród wielu nowoczesnych sprzętów, które zapewnią Ci automatyzację pracy. Doskonale sprawdzi się np. pompa obiegowa Grundfos. To nowoczesne urządzenie cieszy się bardzo wysoką popularnością wśród wymagających klientów.

POMPA OBIEGOWA – POWRÓT CZY ZASILANIE?

Hydraulicy decydują się na różne rozwiązania i każde z nich ma swoje zalety. Przy instalacji z zaworem różnicowym najczęściej pompę montuje się na zasilaniu. Jeżeli zadaniem pompy jest wypychanie wody do najdalszych grzejników, a komfort cieplny jest ważniejszy od oszczędności, pompę najlepiej zamontować na powrocie.

Jeśli zdecydujesz się zainstalować pompę na zasilaniu, straty ciepła przed grzejnikiem będą mniejsze. Wówczas woda trafi do niego szybciej, co wygeneruje oszczędności.

Eksperci proponują różne rozwiązania i trudno wskazać to jedno, uniwersalne. Zwróć uwagę, że oszczędność energii to nie jedyne ważne kryterium przy wyborze pompy oraz metod instalacji. Bardzo ważne jest obniżenie ryzyka korozji niskotemperaturowej, co pozwoli Ci przedłużyć żywotność kotła, a jednocześnie podnieść zapotrzebowanie na energię.

Jeśli nie wiesz, która pompa obiegowa CO sprawdzi się najlepiej przy Twojej instalacji, warto skontaktować się z obsługą punktu sprzedaży i uzyskać kilka cennych wskazówek. Wówczas znacznie łatwiej dokonasz udanego wyboru. Wybierz sprzęt uznanego producenta, a komfort grzewczy pozostanie z Tobą na długo.

Zobacz też:

Jak działa pompa obiegowa?
Czy pompa obiegowa może wpłynąć na energooszczędność instalacji?
Sterowanie obiegami grzewczymi w systemach pomp ciepła STIEBEL ELTRON
Jakie ustawienia pompy obiegowej wybrać?