Kontakt

Jaką pompę cyrkulacyjną wybrać?

pompa cyrkulacyjna Grundfos strefa wiedzy

Zastanawiasz się nad wyborem pompy cyrkulacyjnej? Sprawdź, czym charakteryzuje się ten sprzęt i jak sięgnąć po rozwiązanie dopasowane do osobistych potrzeb. Poznaj kilka cennych wskazówek.

POMPA CYRKULACYJNA – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Urządzenie to sprawdza się w instalacjach ciepłej wody użytkowej, w których punkty poboru znajdują się daleko od zasobnika czy podgrzewacza. Jeżeli korzystasz z systemu bez cyrkulacji, musisz liczyć się ze stratą wody. Przy oczekiwaniu na wodę ogrzaną, ta zimna ulega bezproduktywnej stracie.

sanpol rejestracja

Zależności te można zauważyć, chociażby przy rocznych obliczeniach. Przy założeniu, że odległość zbiornika ciepłej wody użytkowej od punktu poboru to 20 metrów, a średnica rur wynosi 20 mm, w przewodzie znajdzie się ok. 6 litrów wody. Przy spuszczaniu jej 3-4 razy w ciągu dnia można wygenerować straty nawet do 9000 litrów rocznie.

Na szczęście dobra pompa cyrkulacyjna pozwoli Ci zatrzymać straty i ograniczyć koszty. Odpowiednio wybrane urządzenie wymusi krążenie ogrzanej wody w instalacji przy zamkniętym kranie. Oznacza to, że po odkręceniu kurka z ciepłą wodą, będzie ona od razu dostępna.

Ponadto ruch ciepłej wody w rurach znacznie ograniczy ryzyko powstawania zastoin. Te wpływają na rozwój bakterii i mogą pogorszyć właściwości wody pitnej. W niektórych przypadkach może dojść nawet do choroby o nazwie legionelloza, którą powodują szkodliwe drobnoustroje.

JAK WYBRAĆ POMPĘ CYRKULACYJNĄ?

Pamiętaj, że pompa cyrkulacyjna cwu musi spełniać wiele wymagań. Kluczowym aspektem jest odporność na korozję i osady, które wytrącają się z wody. Zależy to od jakości materiału korpusu pompy. Tutaj najlepiej sprawdzi się mosiądz o odpowiednim składzie, stal nierdzewna czy brąz. Natomiast wirniki pomp najczęściej wykonuje się z kompozytów. Materiały te nie wpływają na pogorszenie się jakości wody pitnej, o czym świadczy atest higieniczny

pompa cyrkulacyjna

Przed dokonaniem zakupu zwróć uwagę również na moc pompy. Wbrew pozorom wartość ta nie musi być bardzo wysoka. Urządzenie powinno po prostu poradzić sobie z pokonaniem oporu przepływu wody przez rury. Dlatego wysokość podnoszenia na poziomie 1 - 1,5 m będzie wystarczająca.

Dziś nowoczesne i sterowane elektronicznie pompy pobierają bardzo niewiele energii. Dużo gorzej pod tym względem wypadają starsze sprzęty, dlatego nie warto już ich kupować. Ważnym czynnikiem jest również wydajność urządzenia. To kryterium zależy od ilości wody w instalacji. Najlepiej wymianę przeprowadzić 3-5 razy w ciągu godziny.  

NOWOCZESNA POMPA CYRKULACYJNA – KONSTRUKCJA

Do nowoczesnych konstrukcji należy pompa, która wyróżnia się wirnikiem podpartym na kulistym, ceramicznym łożysku. Sprzęt pracuje zanurzony w pompowanej wodzie. Ponadto współczesna pompa cyrkulacyjna cwu może mieć wiele przydatnych funkcji. To np:

  • Odpowietrzanie automatyczne – tryb, który pozwala usunąć powietrze, gromadzące się przy wirniku pompy
  • Zegar sterujący – pozwala zaprogramować godziny pracy urządzenia, a tym samym wygenerować oszczędności
  • Sterowanie temperaturą – dzięki niemu z łatwością dopasujesz temperaturę wody do osobistych potrzeb.
  • Wspieranie przegrzewu – jeżeli przegrzewanie wody służy dezynfekcji instalacji, pompa będzie wytrzymała na krótkotrwałe podniesienie temperatury nawet do 95 stopni.

To oczywiście tylko niektóre spośród wielu nowoczesnych funkcji dzisiejszych urządzeń. Zdecydowanie warto stawiać na sprawdzone propozycje. Jedną z nich może być np. pompa cyrkulacyjna Grundfos, która jest chętnie wybierana przez wymagających klientów. Jeśli szczególnie zależy na funkcjonalnych, a zarazem energooszczędnych rozwiązaniach, będzie to strzał w dziesiątkę. Dziś wybór jest tak szeroki, że na pewno znajdziesz idealny sprzęt.

JAK ZAMONTOWAĆ POMPĘ CYRKULACYJNĄ?

Pompę należy umieścić na przewodzie cyrkulacyjnym wody ciepłej (powrotnym) – przed podgrzewaczem. Dzięki temu urządzenie będzie wspomagać powrót wody z układu do podgrzewacza. Taki sposób instalacji pozwoli Ci zmniejszyć zapotrzebowanie na moc.

Zwróć uwagę, że pompa cyrkulacyjna powinna być zainstalowana w pozycji, którą wskazuje instrukcja obsługi. Najczęściej producent wyklucza niewskazane pozycje z uwagi na nadmierne obciążenie poszczególnych elementów konstrukcji czy ewentualność gromadzenia się wody skroplonej przy przewodach przyłączeniowych.

Pamiętaj również, aby zadbać o łatwy dostęp do urządzenia. To bardzo ważne, gdy sprzęt wyposażony jest w dodatkowe funkcje, które masz zamiar często uruchamiać. Ponadto zadbaj o obecność zaworów odcinających przed pompą i za nią. Równie ważny jest zawór zwrotny, który zapobiega zmianie kierunku przepływu, kiedy urządzenie nie funkcjonuje. Niektóre sprzęty kupisz w komplecie z tymi elementami i otuliną izolacyjną. Ta osłania gorący element korpusu i zmniejsza straty ciepła.

Jeżeli rura cyrkulacyjna jest podłączona do przewodu wody ciepłej powyżej miejsca, w którym woda trafia do baterii, może dochodzić do zapowietrzenia się instalacji. Aby tego uniknąć, najlepiej zainstalować pływakowy odpowietrznik automatyczny w najwyższym miejscu obiegu.

 

Jak zamontować pompę cyrkulacyjną?
Pompy cyrkulacyjne – jak oszczędnie z nich korzystać?
Pompa obiegowa a cyrkulacyjna – co należy wiedzieć
Do czego służy pompa cyrkulacyjna?
Jaką pompę cyrkulacyjną wybrać?