Kontakt

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? Pompa ciepła czy gaz?

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? Pompa ciepła czy gaz?

Ogrzewanie domu jednorodzinnego to jeden z tych elementów inwestycji, który musi być odpowiednio zaplanowany, aby nie był dla nas finansową kulą u nogi. W ostatnich latach na placu boju pozostałe trzy rodzaje ogrzewania domu: nowoczesna pompa ciepła (wspomagana fotowoltaiką), kotły pelletowe 5 klasy (wykorzystujące biomasę drzewną) oraz standardowe ogrzewanie gazowe, które z racji skomplikowanej sytuacji na świecie traci na popularności.  Pompy ciepła od niedawna zyskują na znaczeniu, głównie ze względu na ich nowoczesne działanie, przyjazność wobec środowiska i – w dłuższej perspektywie – walory ekonomiczne. 

Pompy ciepła działają głównie poprzez wykorzystywanie energii otoczenia i prąd (dlatego zaliczamy je do naszej kategorii Eco&Smart). Z kolei kotły gazowe w tym celu potrzebują spalać kopalny gaz. 

rejestracja sanpol

JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA? 

Pompa ciepła – źródło bardziej ekologiczne niż kocioł gazowy – działa w bardzo prosty sposób w oparciu o proces sprężania. W efekcie ciepło z niskiego poziomu temperatur przenosi się na wyższy, aby skutecznie ogrzać cały dom. Wiecie, jak działa lodówka? To pompa ciepła działa… zupełnie na odwrót. Pompa – w przeciwieństwie do wspomnianej lodówki – pobiera ciepło z zewnętrznego otoczenia i transportuje do wewnątrz. 

Nowoczesna technologia pozwala na wykorzystanie zarówno ciepła powietrza, jak i wody gruntowej czy ziemi. Działanie pompy ciepła jest bardzo proste i w dużej mierze opiera się na zasadach termodynamiki.  

Na wstępie w źródle dolnym niniejsze urządzenie absorbuje energię cieplną – z powietrza lub z gruntu, wykorzystując roztwór glikolu czy solanki poruszającej się wewnątrz systemu.  

Wykorzystując je, energia cieplna transportowana jest do pompy, a tam w wymienniku ciepła przekazywana jest do gazowego czynnika chłodniczego, który tym samym odparowuje. W efekcie powstaje para, która jest pobierana i kompresowana za pośrednictwem sprężarki.  

Później następuje wzrost jej ciśnienia, a także - co absolutnie logiczne - temperatura. W następnym etapie gaz jest skraplany i oddaje ciepło dalej. Pobiera je woda krążąca w instalacji grzewczej źródła górnego. Stamtąd energia cieplna jest przekazywana do dystrybucji – do ogrzewania podłogowego, grzejników lub zbiornika wody użytkowej. 


Pompy ciepła – ze względu na pracę w niskim zakresie temperatur – są przystosowane do nowoczesnego budownictwa, które nie wymaga zbyt dużego zapotrzebowania na energię cieplną. W tym rozwiązaniu istotną rolę odgrywa również precyzyjnie wykonana izolacja termiczna ścian budynku, dachu, podłogi, stolarki okiennej i drzwiowej.

Dlatego tak często stosuje się ogrzewanie podłogowe czy ścienne w pomieszczeniach, które są ogrzewane za pomocą pompy ciepła, np. powietrznej czy gruntowej. Świetnie funkcjonują przy zastosowaniu niskich temperatur. Są jednak też model pomp ciepłą, które są przystosowane do pracy na wyższym parametrze, np. do 60 °C i one współpracują z innymi rodzajami ogrzewania niż podłogowe. 

ZALETY POMP CIEPŁA - DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ?

Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko w miejscach, gdzie nie ma przyłącza gazowego. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które w połączeniu instalacją fotowoltaiczną pozwala na bezkosztową eksploatację. A jakie inne zalety tego rozwiązania dostrzegamy? 

  • dużo tańsza inwestycja niż kocioł oraz kotłownia na paliwo stałe. Nie jest konieczny montaż komina, instalacji gazowej, magazynu opału oraz kotłowni 
  • Ogrzewanie pompą ciepła jest bezobsługowe 
  • pompy ciepła są przyjazne w codziennym użytkowaniu, łatwe w użytkowaniu i nie wymagają zbyt dużego budżetu na serwis czy przegląd urządzenia, a także pozbywasz się obowiązku czyszczenia komina 
  • wyróżniają się cichą pracą i bezpieczeństwem użytkowania, co ma związek z brakiem paliwa palnego w budynku 
  • gwarantują niższe koszty eksploatacji niż kocioł gazowy – powietrzna pompa ciepła aż do 45%, natomiast przy gruntowej pompie ciepła – nawet 50% 
  • zapewniają najwyższy komfort cieplny, najlepiej w zestawieniu z ogrzewaniem ściennym czy podłogowym 
  • większa kontrola nad wydatkami – dzięki zasilaniu energią elektryczną mamy gwarancję stabilnego i przewidywalnego wzrostu koszów eksploatacji. 

Ponadto, decydując się na ogrzewanie domu pompą ciepła, możesz liczyć na pomoc państwa, a konkretnie programu „Czyste Powietrze”, który powstał z myślą o walce ze smogiem oraz poprawy jakości powietrza w Polsce, więc termomodernizacja jest w takiej sytuacji kluczowa. Pamiętaj jednak, że tym programem objęte są istniejące już obiekty. 

Nie można także zapomnieć o innych programach wsparcia, takich jak “Moje Ciepło”, który jest skierowany – w przeciwieństwie do akcji “Czyste Powietrze” - do właścicieli nowych domów. W zależności od województwa, należy również zainteresować się lokalnymi programami wsparcia, które uzupełniają wyżej wymienione akcje ogólnopolskie.  

W efekcie budownictwo jest dostosowywane do norm, jakie narzucają nam dyrektywy unijne. Dzięki temu budynki będą zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Pompy ciepła to bardzo ważna część OZE (Odnawialne Źródła Energii), które dla naszej firmy są bardzo ważnym elementem.

OGRZEWANIE GAZEM – JAK TO DZIAŁA? 

Kotły gazowe działają zupełnie inaczej niż pompy ciepła, opierają się na innych zasadach fizyki. Potrzebują do swojej pracy kopalnych nośników energii, ponieważ wytwarzanie ciepła odbywa się poprzez spalanie.  

Ogrzewanie gazowe – jeśli mamy do czynienia z nowoczesnym piecem kondensacyjnym – posiada sporo zalet (np. sprawdzona technika, oszczędność miejsca, niska cena urządzenia), ale niestety wzrost cen gazu wpływa – co oczywiście zrozumiałe – na koszty eksploatacji całej instalacji.  

Biorąc pod uwagę średnie koszty ogrzewania energooszczędnego domu jednorodzinnego 120m2 (świetnie ocieplonego), kocioł gazowy przynosi roczny koszt ogrzewania ok. 2600-2700 złotych, a w przypadku pompy ciepła - z zestawie z instalacją fotowoltaiczną - mamy do czynienia z rachunkiem w wysokości 1100-1200 złotych.  

Jest to zalecane rozwiązaniem, aby uniezależnić się od rosnących cen prądu. Jednorazowa inwestycja, która z każdym kolejnym rokiem się spłaca. 

Jeszcze w 2020 roku te różnice nie były tak drastycznie inne, jednak obecne wyliczenia (tj. sezon zimowy 2021/2022) nie napawają optymizmem na kolejne lata. Dlatego nie dziwi popularność pomp ciepła w ostatnim czasie.  

OGRZEWANIE DOMU A EKOLOGIA

Wprowadzając w naszej firmie nowe kategorie produktowe (Eco&Smart, Clean&Protect oraz Help&Easy), braliśmy pod uwagę nie tylko komfort, ekonomiczność, ale również ekologię. Pod tym względem pompy ciepła jednogłośnie wygrywają to starcie. To urządzenie nie emituje do atmosfery żadnych zanieczyszczeń, nie wytwarza odpadów, który musielibyśmy składować.  

Poza tym, nie można zapomnieć o kwestii bezpieczeństwa. Pompy ciepła posiadają bezpieczną konstrukcję i są nieproblematyczne pod względem konserwacji czy przeglądów. Coraz więcej osób posiada uprawnienia do tego typu kontroli, więc znalezienie fachowca nie jest już takie czasochłonne. 

 

Dlaczego warto?

 

SZEROKI ASORTYMENT

W ofercie Sanpolprofi.pl znajdziesz ponad 40 tys. artykułów, które obejmują różne dziedziny i kategorie produktów. Każdy z nich jest dokładnie opisany, z dołączonymi zdjęciami, certyfikatami i danymi technicznymi, co pomaga w dokonaniu najlepszego wyboru.

 

EKSPRESOWA REALIZACJA ZAMÓWIEŃ

Zawsze możesz liczyć na szybką realizację swoich zamówień. Dzięki aktualnym stanom magazynowym i efektywnym systemom logistycznym, większość zamówień jest realizowana już następnego dnia.

 

INDYWIDUALNE CENY

Na Sanpolprofi.pl ceny są dostosowywane do indywidualnych warunków handlowych każdego klienta, uwzględniając aktualne rabaty. Dzięki temu masz pewność, że zawsze otrzymujesz najkorzystniejszą ofertę

Sanpol to lider w dostarczaniu produktów najwyższej jakości dla sektora instalacyjno-grzewczego, pomaga rozwijać biznesy. Z naszym zespołem doświadczonych doradców i zasobem wiedzy, wspieramy naszych klientów w podejmowaniu optymalnych decyzji biznesowych.

Zobacz też:

Pompa ciepła – tak czy nie? Dlaczego warto?
Pompy ciepła – ranking TOP5 polecanych modeli
Jak dobrać pompę ciepła?
Ile kosztuje pompa ciepła oraz czy się opłaca?
Pompa ciepła monoblok czy split – co wybrać?