Kontakt

Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny - czym się różnią?

Kotły dwufunkcyjne jednofunkcyjne

Chcesz kupić kocioł idealnie dopasowany do osobistych potrzeb? Sprawdź, czym się różni piec jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego i sięgnij po najlepsze rozwiązanie. W tym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje.

CZYM JEST KOCIOŁ JEDNOFUNKCYJNY?

Kocioł jednofunkcyjny (np. marki Ariston) zapewnia odpowiednią temperaturę w systemie centralnego ogrzewania. Możesz do niego podłączyć pojemnościowy podgrzewacz wody użytkowej. Dodatkowy element zapewni opcję wykonania cyrkulacji, co przekłada się na bardzo wysoką wygodę.

Kocioł jednofunkcyjny jest tańszy od dwufunkcyjnego, choć zakup podgrzewacza wygeneruje już wyższe koszty. Ponadto instalacja zasobnika może być nieco kłopotliwa z uwagi na dodatkowe elementy. Piec występuje w postaci stojącej lub wiszącej, więc z łatwością znajdziesz rozwiązanie, które sprosta Twoim oczekiwaniom. Warto jednak wiedzieć, jak dokonać wyboru – kocioł kondensacyjny jedno czy dwufunkcyjny i porównać każde z tych rozwiązań.

CZYM JEST KOCIOŁ DWUFUNKCYJNY?

Jak sama nazwa mówi, kocioł dwufunkcyjny funkcjonuje na dwa sposoby. Przede wszystkim zapewnia ciepło domownikom. Ponadto wyposażony jest we wbudowany wymiennik ciepła, co pozwala na przepływowe ogrzewanie wody użytkowej. Urządzenie świetnie sprawdza się w mieszkaniach lub budynkach z niewielką instalacją (np. w łazienkach).

jaki kocioł kondensacyjny

Jak dokonać wyboru? Kocioł jedno czy dwufunkcyjny? Wiele zależy od osobistych preferencji i charakterystyki obiektu. Pamiętaj jednak, że dwufunkcyjny piec jest tańszy od konstrukcji jednofunkcyjnej połączonej z podgrzewaczem. Weź pod uwagę, że strumień ciepłej wody w podgrzewaczu jest ograniczony, a temperatura może być niestabilna. Zmienia się ona wraz z wielkością strumienia, gdy następują wahania ciśnienia.

Ponadto konstrukcja z podgrzewaczem przepływowym nie pozwala na zastosowanie cyrkulacji ciepłej wody. Jeżeli kran będzie oddalony od kotła, na ciepłą wodę należy czekać nawet kilkadziesiąt sekund.

KOCIOŁ JEDNOFUNKCYJNY CZY DWUFUNKCYJNY – STRATY CIEPŁA

Eksperci zalecają, że dużo lepszym rozwiązaniem będzie piec dwufunkcyjny. Przy prawidłowo zainstalowanej konstrukcji wystarczy odkręcić kurek, aby natychmiast dopłynęła ciepła woda. To przekłada się zarówno na komfort użytkowania, jak i niższe koszty. Mowa tu nie tylko o kosztach zakupu urządzenia, ale również codziennej eksploatacji. Urządzenie nie ma zbiornika na ciepłą wodę, więc straty będą mniejsze. 

W zestawieniu kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny różnica straty ciepła ma bardzo duże znaczenie. Dlatego warto dokładnie przeanalizować decyzję zakupową i upewnić się, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoich czterech kątach. Dzięki temu na pewno dokonasz udanego wyboru.

KOCIOŁ KONDENSACYJNY JEDNOFUNKCYJNY CZY DWUFUNKCYJNY – WARUNKI PRODUCENTÓW

Pamiętaj, że nie każdy piec sprawdzi się w każdych warunkach. Przed zakupem kotła dwufunkcyjnego, musisz upewnić się, czy instalacja spełnia warunku producenta. Zwróć uwagę, że problemy z użytkowaniem mogą pojawić się, jeśli wystąpią wahania ciśnienia wody (np. podczas korzystania z hydrofobowego sprzętu). W dodatku, aby podgrzewacz się włączył, woda musi mieć odpowiednie ciśnienie przy minimalnym przepływie. Te informacje znajdziesz w instrukcji urządzenia i przed dokonaniem zakupu, należy koniecznie się z nimi zapoznać.

KOCIOŁ GAZOWY JEDNOFUNKCYJNY CZY DWUFUNKCYJNY – CHARAKTERYSTYKA OBIEKTU

Kotły dwufunkcyjne wyprodukowano z myślą o niedużych domach i specjaliści zalecają, aby punkt poboru wody znajdował się w pobliżu kotła. Z ciepłej wody nie powinny jednak często korzystać dwie osoby. Praktyka pokazuje, że urządzenia te najlepiej sprawdzają się w domach z jedną łazienką, z którą sąsiaduje kuchnia. Kocioł zainstalowany w jednym z tych pomieszczeń sprawdzi się bardzo dobrze.

Jeżeli punkty poboru wody będą oddalone od siebie, urządzenie najlepiej umieścić w miejscu, w którym najczęściej odkręca się kran. W ten sposób zmarnuje się mniej wody. Duże znaczenie ma długość rury. Jeżeli wyniesie więcej niż 7 m, czas oczekiwania na wodę będzie dosyć długi.

Dziś wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między kotłem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym w kontekście charakterystyki budynku. Tymczasem w dużych domach z co najmniej dwiema łazienkami zdecydowanie warto postawić na kocioł jednofunkcyjny z pojemnościowym podgrzewaczem. Wówczas nie musisz martwić się o niestabilną temperaturę wody czy ograniczoną wydajność. Ponadto będzie można zastosować cyrkulację wody ciepłej. 

Dodatkowe przewody cyrkulacyjne sprawią, że ciepła woda będzie stale krążyć w instalacji i przepływać przez zasobnik, który utrzymuje określoną temperaturę. Oznacza to, że woda w rurach nie ostygnie i będzie dostępna natychmiast po odkręceniu kranu.

Pamiętaj, że w przypadku instalacji cyrkulacyjnej do wymuszenia przepływu wody służy pompa. Natomiast zegar sterujący pozwoli automatycznie wyłączyć cyrkulację. Zanim więc wybierzesz – kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny, dokładnie zapoznaj się z pełną specyfikacją urządzeń.

Zobacz też:

Kotły kondensacyjne – ranking TOP5 urządzeń
Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?
Jaka temperatura na kotle kondensacyjnym powinna być ustawiona domyślnie?
Jakie grzejniki do kotłów kondensacyjnych?
Jak dobrać moc kotła gazowego do domu?