Kontakt

Odnawialne źródła energii


Pompy ciepła to ekonomiczne, ekologiczne i wygodne (tj. bezobsługowe) urządzenia grzewcze, które wykorzystują w swojej pracy odnawialne źródła energii (OZE). Pompa ciepła może nam służyć jako element grzewczo-chłodzący w naszym domu. Do współpracy z nimi polecamy ogrzewanie płaszczyznowe, klimakonwektory, a dzięki rozwojowi technologii – nawet grzejniki.Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są koszty ogrzewania domu różnymi urządzeniami grzewczymi (zwłaszcza pompą ciepłą) – kliknij w poniższy przycisk i pobierz ulotkę.

Pompy ciepła do CO

Pompy ciepła do centralnego ogrzewania domu (CO) służą do ogrzewania całego domu, dzięki czemu nie trzeba się martwić o regularne uzupełnianie paliwa.

Budynki mogą być ogrzewane na różne sposoby. Jednym z nich jest właśnie wykorzystanie pompy ciepła. Przeznaczenie tego urządzenia jest niemal dokładnie takie samo jak kotła gazowego lub zasilanego innym paliwem stałym – we wszystkich przypadkach, źródła grzewcze podgrzewają wodę (lub inny czynnik grzewczy), która następnie oddaje ciepło w instalacji, tym samym ogrzewając budynek.

Główną różnicą jest natomiast sam sposób podgrzania czynnika grzewczego – w przypadku kotłów gazowych, olejowych czy węglowych spalamy paliwa kopalne celem ogrzania medium grzewczego. Skutkiem ubocznym jest niestety emisja zanieczyszczeń. Pompa ciepła natomiast pozyskuje energię ze środowiska naturalnego i wykorzystując część energii elektrycznej, przetwarza to ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania.

Odpowiednia dobrana pompa ciepła (tj. według zapotrzebowania energetycznego) gwarantuje wiele korzyści, zwłaszcza w procesie długofalowym, wpływając na komfort użytkowania, niezawodne działanie i spore oszczędności, wynikające z niskich kosztów eksploatacji tego urządzenia grzewczego. Wydawać by się mogło, że zasilanie energią elektryczną musi być kosztowne, ale połączenie nowoczesnej pompy ciepła i odpowiednio zaprojektowanej instalacji sprawia, że pobór energii jest niewielki. Zatem nie tylko pod względem ekologicznym jest to dobre rozwiązanie (pompa ciepła obniża emisję CO2 przeciętnie o 20% w stosunku do kotłów gazowych), ale również ekonomiczne, wykorzystując energię odnawialną. Flagowy produkt OZE. Wybierając taki sposób ogrzewania zaoszczędzisz sporo pieniędzy w porównaniu z klasycznymi metodami ogrzewania. Ogromną zaletą pomp ciepła jest to, że większą część energii pobierają ze środowiska naturalnego (powietrza, gruntu, wody). 


Zużycie energii elektrycznej uzależnione jest od współczynnika efektywności COP, różnego dla różnych modeli. W kwestii ekonomiczności danego rozwiązania kluczowy jest odpowiedni dobór pompy (zwróć uwagę na faktyczne zużycie) i warunki, w których pracuje pompa. Im niższa temperatura, tym współczynnik efektywności maleje.  Ogrzewanie pompą ciepła wiąże się z oszczędnościami rzędu nawet kilku tysięcy złotych rocznie w porównaniu z innymi źródłami ciepła jak: kocioł olejowy, kocioł gazowy czy kotły węglowe starszych generacji. Dodatkową zaletą przemawiającą za wyborem pompy ciepła jest fakt, że w przypadku tego typu rozwiązań możemy zrezygnować z budowy komina i miejsca na składowanie opału, a także wyeliminować przyłącze gazowe. Ponadto, nowoczesne pompy ciepła – wyposażone w dodatkowe funkcje – w okresie letnim są w stanie zagwarantować chłodzenie budynkowi. 

Pompy ciepła do CWU

Pompy ciepła , których zadaniem jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) odbierają ciepło z powietrza - zewnętrznego, doprowadzanego odpowiednim kanałem, lub wewnętrznego z domu - i transportują to ciepło wodzie zlokalizowanej w zasobniku.
Taka pompa, mimo że jest urządzeniem grzewczym, funkcjonuje podobnie do lodówki. W obu przypadkach kluczowe jest przeniesienie ciepła pod górę, wbrew naturalnemu kierunkowi jego przepływu.

Standardowo ciepło przenika od ciała cieplejszego do chłodniejszego. W tym przypadku jest odwrotnie.
Niskie koszty użytkowania nie jedyny argument, który świadczy o rosnącej popularności pomp ciepła do c.w.u. Warto również zwrócić uwagę, jak duże znaczenie ma łatwość montażu, również w już istniejących domach, nie tylko tych dopiero projektowanych. Ponadto, pompa jest urządzeniem w 100% bezobsługowym, więc nie jest konieczny nadzór jej pracy.

Przy podłączaniu pompy c.w.u. do niezależnego, wolnostojącego zbiornika warto zwrócić uwagę na jego położenie. W przypadku pompy ciepła znacznie lepiej sprawdzają się zbiorniki pionowe. Dzieje się tak ze względu na tzw. martwą strefę, czyli wodę znajdującą się pod wężownicą, która nagrzewa się najdłużej. Z drugiej strony, zbiorniki wiszące pozwalają na oszczędność miejsca w niewielkich kotłowniach.