Kontakt

Stelaż podtynkowy do WC – co to jest?

TECE - stelaż podtynkowy co to jest

Podczas etapu projektowania wnętrz, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj mocowanej toalety. Stelaż podtynkowy pozwala na zyskanie funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni. To dlatego, że wszystkie podłączenia są ukryte pod ścianą. Zobacz, czym się charakteryzuje taki system, w jakich pomieszczeniach się sprawdzi oraz czy są minusy takiego rozwiązania.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ STELAŻE PODTYNKOWE?

Stelaż podtynkowy pozwala na mocowanie systemu sanitarnego, który prezentuje się bardzo estetycznie. To dlatego, że wszystkie elementy instalacji są ukryte pod ścianą. Wygląda to nowocześnie, ale wybór takiego rozwiązania często też leży po stronie miłośników klasycznych aranżacji. Gotowy zestaw podtynkowy zawiera wszystkie niezbędne elementy do montażu misy. Wśród nich są: stelaż, zbiornik, rury odpływowe oraz przycisk.

Producenci starają się jak najbardziej umilać codzienność domownikom. Właśnie dlatego stosuje wiele nowoczesnych technologii, które mają na celu ciche spłukiwanie, oszczędność wody, a także błyskawiczny system montażowy.

Wszystko po to, aby oszczędzić czas oraz pieniądze. Dużym udogodnieniem jest także system higieniczny. Oznacza to, że wraz ze spłukiwaniem wody, nie wydziela się nieprzyjemny zapach.

stelaz podtynkowy

Czasem też zestaw podtynkowy WC ma już kompatybilną misę, dlatego nie musisz szukać spójnych wizualnie i technicznie elementów samodzielnie.

Dostajesz gotowy produkt do montażu podtynkowego. Istotne jest jednak to, aby inwestycja w taki stelaż była przemyślana. Wybieraj producentów, którzy długo są na rynku i mogą Ci zaoferować gwarancję. Im dłuższy czas, tym lepiej.

To dlatego, że stelaże podtynkowe np. TECE są ukryte pod ścianą. W razie jakichkolwiek awarii elementów przyłączeniowych, trzeba często kuć płytki ceramiczne lub ingerować w ścianę. Nie jest to dobra wiadomość dla osób, które niedawno robiły remont.

PODSUMOWUJĄC, OTO ZALETY STELAŻY PODTYNKOWYCH:

  • estetyczne wykończenie wnętrza,
  • oszczędność miejsca,
  • możliwość zawieszenia misy podwieszanej (która jest nowoczesna i praktyczna),
  • kompatybilne elementy przyłączeniowe w zestawie,
  • bezpieczna i solidna konstrukcja,
  • szerokie zastosowanie (WC, bidety, pisuary),
  • wiele produktów na rynku do wyboru,
  • ukryte elementy przyłączeniowe,
  • możliwość doboru przycisku do stylu wnętrza.

CZY SĄ JAKIEŚ MINUSY TAKIEGO ROZWIĄZANIA? WARTO WZIĄĆ POD UWAGĘ:

  • sprawdzenie szczelności, czyli fachowego montażu,
  • dopasowanie przycisku na odpowiedniej wysokości, aby uniesiona deska go nie zasłaniała,
  • utrudnione naprawy przyłączy,
  • stosowanie wyłącznie wysokiej jakości instalacji wodno-kanalizacyjnej.

RODZAJE STELAŻY PODTYNKOWYCH DO WC

Najpopularniejszy na rynku jest stelaż podtynkowy do WC lekki. Jest on przeznaczony do wykończenia płytą kartonowo-gipsową, z powodzeniem sprawdzi się również do ścian murowanych. Możesz też spotkać się z nazewnictwem: stelaż podtynkowy do zabudowy suchej (ciężki).

To najbardziej uniwersalne rozwiązanie stosowane w wielu łazienkach. Drugi rodzaj to zestaw do zabudowy mokrej, czyli ścian murowanych. Jego plusem jest na pewno niższa cena, ale sam montaż zajmuje nieco więcej czasu. Chodzi tu o dodatkowe wzmocnienie konstrukcji przez obmurowanie cegłą.

Przy odpływie bocznym, konieczne są wsporniki od dołu. Mimo wszystko niektóre osoby decydują się na ten rodzaj. Plusem jest to, że nie ma konieczności pozostawienia pustej przestrzeni nad toaletą, czyli charakterystycznej półki.

Biorąc pod uwagę rodzaj zestawu podtynkowego, trzeba zwrócić uwagę na zabudowę niską (80-90 cm) oraz wysoką (110-130 cm). Będzie to miało wpływ na codzienne użytkowanie. Wysokość, na jakiej ma być zamontowany stelaż WC, wpływa bezpośrednio na lokalizację przycisku spłukującego.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC STELAŻ PODTYNKOWY DO WC?

Stelaże podtynkowe to bardzo popularne produkty na rynku wykończeniowym, dlatego do wyboru jest wiele modeli. Dzięki nim zaoszczędzisz wiele miejsca, a jeśli wybierzesz dobrej jakości elementy przyłączeniowe, działa bezawaryjnie.

Mechanizm spłukujący jest ukryty, a Ty możesz wykończyć pomieszczenie tak, jak marzysz. Cała konstrukcja jest też bezpieczna i stabilna. Aby jednak mieć pewność, sprawdź udźwig danego stelaża. Z reguły maksymalne obciążenie to 400 kilogramy.

stelaż podtynkowy tece

Wspomnieliśmy wcześniej, że zestaw podtynkowy może być niski lub wysoki. Pod uwagę warto wziąć też jego głębokość. Niektóre pomieszczenia mogą wymagać montażu bardzo płytkich stelaży, które również bez problemu dostaniesz na rynku.

Umiejscowienie to jedno, ale trzeba wziąć też pod uwagę pojemność spłuczki. Najlepszym rozwiązaniem jest to ekonomiczne, czyli wybór spłukiwania całym zbiornikiem wody lub tylko połową.

Stelaż podtynkowy do WC powinien działać cicho i niezawodnie. Nie może przecież utrudniać domownikom odpoczynek, kiedy spłuczka zacznie się napełniać wodą.

Podczas wyboru odpowiedniego produktu, zwróć uwagę na wartość decybeli, która oznacza maksymalny emitowany hałas. Po montażu stelażu kolejna wymiana jest pracochłonna i może nadszarpnąć Twój budżet, dlatego lepiej zastanowić się jeszcze przed zakupem.

Pod względem estetycznym, zwróć uwagę na rodzaj przycisku. Najpopularniejsze wykończenie to srebro, które pasuje np. do armatury łazienkowej czy uchwytów szafek. Do dyspozycji masz też nowoczesną i matową czerń.

Aby zaoszczędzić wodę, konieczne jest zastosowanie dwóch przycisków, które pozwalają na spłukiwanie różnej ilości wody.

Zobacz też:

Wybieramy stelaż podtynkowy do WC - sprawdź, na co zwrócić uwagę
Montaż stelaża podtynkowego – jakie możliwości?
Stelaże podtynkowe – ranking TOP 8 modeli
Na jaką wysokość montuje się stelaż podtynkowy WC?
Stelaż podtynkowy do WC – co to jest?