Kontakt

Co wyróżnia pompę cyrkulacyjną i solarną od obiegowej?

porady grundfos co wyróżnia pompę cyrkulacyjną

Dobierając pompy ciepłownicze do instalacji w domach jednorodzinnych i małych obiektach użyteczności publicznej, przed doborem ich wielkości, warto wiedzieć czym te pompy różnią się pod względem wykonania i dlaczego ich ceny rynkowe wykazują znaczne różnice.

CZYM SĄ POMPY OBIEGOWE?

Pompy obiegowe (np. Grundfos Alpha2)  zapewniają, że woda grzewcza przepływa ze źródła ciepła, najczęściej kotła, do grzejników i/lub instalacji ogrzewania podłogowego i wraca schłodzona do ponownego nagrzania. Im więcej ciepła jest potrzebne, tym pompa musi zapewnić szybszą cyrkulację wody grzewczej w danej instalacji.


pompa obiegowa alpha2

CO TO SĄ POMPY CYRKULACYJNE?

pomp cyrkulacyjna comfort

Celem cyrkulacji w instalacjach ciepłej wody jest zapewnienie, aby ciepła woda w zaworach czerpalnych była dostępna tak szybko, jak jest to tylko możliwe. Bez konieczności odpuszczania niedostatecznie ciepłej wody po otwarciu zaworu. Jeśli ciepła woda nie jest pobierana, ta która jest w rurach - stygnie. Skutek tego zjawiska odczuwamy np. pod prysznicem, gdy pierwszy raz odkręcamy kurek. Dodatkowy obieg z pompą cyrkulacyjną (np. Comfort) zapewnia, że ciepła woda może krążyć w instalacji, a tym samym nie ma zimnej wody w rurach.

sanpol rejestracja

CO TO SĄ POMPY SOLARNE?

W instalacjach ogrzewania solarnego, kolektory na dachu przekształcają energię promieniowania słonecznego w energię cieplną.


pompa solarna alpha solar

Pompa solarna zapewnia cyrkulację płynu w zamkniętym obiegu, który transportuje ciepło z kolektorów do zbiornika buforowego lub do zasobnika ciepłej wody. Im więcej ciepła jest pobierane z kolektorów na dachu, tym pompa musi zapewnić szybszą cyrkulację płynu w instalacji solarnej.

CO WSPÓLNEGO MAJĄ POMPY CYRKULACYJNE, SOLARNE CZY OBIEGOWE?

Konstrukcja i hydraulika wymienionych trzech rodzajów pomp są w dużej mierze takie same. Do standardowego stosowania w domach jedno- i dwurodzinnych stosuje się niewielkich rozmiarów pompy odśrodkowe o konstrukcji z mokrym wirnikiem silnika. Oznacza to, że ruchoma część silnika (wirnik) obraca się wraz z wałem napędowym i wirnikiem pompy w pompowanym medium (woda lub inna ciecz w instalacjach solarnych). Nie ma zasadniczych różnic w napędach tych pomp. Najnowocześniejszymi są wysoce wydajne silniki DC z magnesami trwałymi i sterowaniem elektronicznym (PM, ECM). Pompy zasilane są z sieci jednofazowej prądu przemiennego 230 V.


Różnice materiałowe między pompami

Pompy obiegowe mają zwykle korpus żeliwny, który jest chroniony przed korozją, np. przez powłokę kataforyczną (nakładaną poprzez malowanie zanurzeniowe). Pompy solarne muszą być również odporne na glikol zapobiegający zamarzaniu płynu w instalacji solarnej.

Pompy cyrkulacyjne wchodzą w bezpośredni kontakt z wodą pitną i dlatego podlegają rozporządzeniom w sprawie wody pitnej. Lista materiałów, które nadają się do kontaktu z wodą pitną jest ograniczona. Z tego powodu korpusy pomp cyrkulacyjnych wykonywane są z mosiądzu lub stali nierdzewnej, a ceny tych pomp są znacznie wyższe od pomp do instalacji grzewczych.

POMPY A RÓŻNICE W KONSTRUKCJI I WYDAJNOŚCI

Temperatury w instalacjach solarnych są znacznie wyższe niż w instalacjach grzewczych i ciepłej wody. Silnik i elektronika pomp solarnych muszą wytrzymać temperatury otoczenia do 70°C. Dlatego w pompach solarnych wykorzystuje się bardziej skuteczne sposoby chłodzenia, przez co są one odpowiednio większe. Istnieją również różnice w wydajności silnika. Chociaż zład w instalacjach solarnych ma zwykle mniejszą objętość niż w instalacjach grzewczych, rurociągi przebiegają przez pętle w panelach. Stąd opór rur jest większy. Dlatego instalacje solarne zwykle potrzebują pomp o nieco wyższej wysokości podnoszenia.

RÓŻNICE W STEROWANIU POMP SOLARNYCH CZY CYRKULACYJNYCH

Największe różnice występują w sterowaniu pompą. Sterownik niewielkich pomp obiegowych jest zazwyczaj zintegrowany z pompą. W zależności od rodzaju instalacji wybiera się zazwyczaj sterowanie z zachowaniem stałej różnicy ciśnienia lub z ciśnieniem proporcjonalnym, a elektronika pompy określa prędkość obrotową pompy, a tym samym natężenie przepływu cieczy w instalacji.

W przypadku pomp solarnych pompą steruje najczęściej zewnętrzny sterownik instalacji solarnej. W zależności od różnicy temperatury między kolektorem a zasobnikiem, sterownik wysyła sygnał modulacji szerokości impulsu (PWM), który określa prędkość pompy. W tym celu pompy solarne potrzebują wejścia PWM.

Jeśli to możliwe, pompy cyrkulacyjne powinny pracować tylko w porach dnia, gdy potrzebna jest ciepła woda. W związku z tym praca pompy jest często kontrolowana za pomocą zegara sterującego (timera). Włącza on pompę o stałych porach, na przykład rano i wieczorem. Dobre rozwiązania to te z zegarem zintegrowanym z pompą lub w sterowniku kotła. Na rynku oferowane są również pompy cyrkulacyjne, które rozpoznają zwyczaje korzystania z ciepłej wody przez domowników, a tym samym elastycznie sterują pracą pompy oszczędzając wodę i energię.

JAKIE POMPY WYBRAĆ? CYRKULACYJNE CZY SOLARNE?

Z przedstawionych powyżej różnic pomiędzy pompami cyrkulacyjnymi i solarnymi w stosunku do pomp obiegowych w zakresie użytych materiałów, konstrukcji i sterowania wynika jednoznacznie, że przed zakupem pompy musimy określić, w jakiej instalacji pompa będzie pracować. Producenci pomp deklarują zgodność ich wykonania z odpowiednimi dyrektywami przedstawianymi w „Deklaracji zgodności”. Ponadto na naszym rynku pompy cyrkulacyjne powinny posiadać aktualny atest higieniczny wydawany przez Państwowy Zakład Higieny.

Należy również pamiętać, że producenci udzielają gwarancji, często nawet przedłużonej do pięciu lat, pod warunkiem, że pompa będzie stosowana zgodnie z przeznaczeniem opisanym w materiałach technicznych.

Warto więc wiedzieć czym różnią się między sobą popularne pompy stosowane w instalacjach w naszych domach jednorodzinnych i w małych obiektach użyteczności publicznej. Na rynku oferowane są również pompy cyrkulacyjne, które rozpoznają zwyczaje korzystania z ciepłej wody przez domowników, a tym samym elastycznie sterują pracą pompy oszczędzając wodę i energię.

Zobacz też:

Jak działa pompa obiegowa?
Czy pompa obiegowa może wpłynąć na energooszczędność instalacji?
Sterowanie obiegami grzewczymi w systemach pomp ciepła STIEBEL ELTRON
Jakie ustawienia pompy obiegowej wybrać?
Dobór pompy obiegowej – która najlepsza?