Kontakt

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Kociol Ariston Alteas

To energooszczędne urządzenie sprawdza się znakomicie w wielu domach. Podpowiadamy, jak działa piec kondensacyjny i jak wiele możliwości oferuje. Poznaj szczegółowe informacje!

ZASADA DZIAŁANIA KOTŁA KONDENSACYJNEGO 

Jak sama nazwa mówi, w kotłach kondensacyjnych (np. marki Ariston) zachodzi proces kondensacji pary wodnej, znajdującej się w spalinach. W ten sposób powstaje dodatkowa energia, która przekazywana jest do instalacji centralnego ogrzewania. Natomiast w przypadku pieców konwencjonalnych następuje jej bezpowrotna utrata, gdyż para wodna trafia do komina wraz ze spalinami.

Zasada działania pieca kondensacyjnego sprawia, że urządzenie charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością i zapewni oszczędność energii w wielu domach. Wystarczy tylko wybrać odpowiednio dopasowany kocioł, aby móc przez długie lata cieszyć się komfortem. To doskonała propozycja dla osób, które szukają ekonomicznych rozwiązań.

Zanim wybierzesz kocioł gazowy kondensacyjny, zasada działania powinna być lekturą obowiązkową. Ponadto dowiedz się, jak wygląda budowa urządzenia i dokładnie zapoznaj się ze specyfikacją techniczną. Jeśli wiesz, na czym polega zjawisko kondensacji i w jaki sposób odnosi się ono do kotłów, na pewno dokonasz udanego wyboru. Przekonało się o tym wielu zadowolonych użytkowników.

sanpol rejestracja

KOCIOŁ KONDENSACYJNY – ZASADA DZIAŁANIA W PRAKTYCE

Zastanawiasz się, jak działa piec gazowy kondensacyjny? Otóż do kotła trafia powietrze i paliwo (propan lub gaz ziemny). Jest ono spalane po zmieszaniu z powietrzem. Natomiast gorący gaz spalinowy przepływa przez piec, oddając ciepło za sprawą konwekcji i promieniowania kolejnym częściom wymiennika ciepła.

Aby wiedzieć, na czym polega kondensacja w kotle, warto rzucić okiem na podstawowe elementy wymiennika. Jedną z nich jest skraplacz, gdzie trafia zimna woda, która powraca z instalacji. Jej temperatura jest niższa, im większa jest powierzchnia grzejników w domu. Ponadto jest niższa od temperatury punktu rosy. Natomiast skropliny przez syfon trafiają do kanalizacji.

Piec tradycyjny a piec kondensacyjny gazowy – zasada działania

To właśnie proces skraplania (kondensacji) sprawia, że kotły kondensacyjne stanowią doskonałą alternatywę dla rozwiązań tradycyjnych. Budowa kotła gazowego kondensacyjnego sprawia, że mamy do czynienia z funkcjonalnym i nowoczesnym rozwiązaniem.

Sprawności graniczne kotłów kondensacyjnych

Skoro wiesz już, jak działa kocioł kondensacyjny, zwróć uwagę na stosunek Hs/Hi. To wskaźnik, który określa wykorzystanie techniki kondensacyjnej i dla wszystkich rodzajów gazu ziemnego wynosi on 1,11. Oznacza to, że sprawność na poziomie 111% stanowi granicę możliwości technicznych w kotłach na gaz ziemny.  Producenci w specyfikacji technicznej często podają zbliżone wartości – np. 109% dla temperatury wody 30-40°C.
W przypadku gazu płynnego wartość graniczna dla propanu również określana jest na 109%.

W przypadku takich urządzeń, jak kocioł kondensacyjny zasada działania jest dosyć prosta. Jednak należy wiedzieć o kilku kwestiach technicznych przed dokonaniem zakupu. W tym przypadku liczy się każdy detal.

Kocioł kondensacyjny – budowa, sprawność a specyfikacja

Pamiętaj również, aby zawsze sprawdzić, do jakich warunków pracy odnosi się deklarowana przez producenta sprawność. Rzuć okiem, czy jest to wartość uśredniona dla całego sezonu grzewczego, czy może dotyczy nominalnego obciążenia. Ponadto przy zmianie obciążenia kotła zmienia się również jego sprawność. W przypadku urządzeń kondensacyjnych zachodzi wzrost sprawności w dużym zakresie obciążenia częściowego, które się zmniejsza.

Zwróć uwagę, że im niższa będzie temperatura wody, maleje temperatura spalin.

Działanie kotła kondensacyjnego – straty cieplne

Ustaliliśmy, na czym polega kondensacja w kotle gazowym i na które elementy budowy należy zwrócić szczególną uwagę. Czas zastanowić się nad stratami ciepła. O tym również musisz pamiętać przy wyborze urządzenia. 

W kotłach kondensacyjnych nie jest możliwe całkowite wykorzystanie ciepła spalania. Aby lepiej zrozumieć, jak wygląda budowa pieca kondensacyjnego, musisz zwrócić uwagę na straty cieplne. Do największych można zaliczyć stratę wylotową (kominową), która zależy od temperatury spalin, opuszczających kocioł. Ponadto dochodzi do strat spowodowanych wymianą ciepła.

Jednak budowa kotła kondensacyjnego sprawia, że starty kominowe są mniejsze, względem tradycyjnych urządzeń grzewczych. Jest to związane z niższą temperaturą spalin i mniejszymi stratami ciepła do otoczenia. W dodatku urządzenia kondensacyjne są wyposażone w palniki niskoemisyjne, które pozwalają na regulację modulowaną, co ogranicza straty gotowości do pracy.     

Jak działa piec kondensacyjny – o czym jeszcze warto pamiętać?

Chociaż ustaliliśmy, co to jest kondensacja w kotle, warto dodać, że technika może być stosowana również przy spalaniu oleju opałowego. Jednak w takim przypadku wartość sprawności będzie mniejsza w porównaniu z paliwem gazowym. Zanim więc dokonasz wyboru, upewnij się, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.

 

Dlaczego warto?

 

SZEROKI ASORTYMENT

W ofercie Sanpolprofi.pl znajdziesz ponad 40 tys. artykułów, które obejmują różne dziedziny i kategorie produktów. Każdy z nich jest dokładnie opisany, z dołączonymi zdjęciami, certyfikatami i danymi technicznymi, co pomaga w dokonaniu najlepszego wyboru.

 

EKSPRESOWA REALIZACJA ZAMÓWIEŃ

Zawsze możesz liczyć na szybką realizację swoich zamówień. Dzięki aktualnym stanom magazynowym i efektywnym systemom logistycznym, większość zamówień jest realizowana już następnego dnia.

 

INDYWIDUALNE CENY

Na Sanpolprofi.pl ceny są dostosowywane do indywidualnych warunków handlowych każdego klienta, uwzględniając aktualne rabaty. Dzięki temu masz pewność, że zawsze otrzymujesz najkorzystniejszą ofertę

Sanpol to lider w dostarczaniu produktów najwyższej jakości dla sektora instalacyjno-grzewczego, pomaga rozwijać biznesy. Z naszym zespołem doświadczonych doradców i zasobem wiedzy, wspieramy naszych klientów w podejmowaniu optymalnych decyzji biznesowych.

Zobacz też:

Kotły kondensacyjne – ranking TOP5 urządzeń
Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?
Jaka temperatura na kotle kondensacyjnym powinna być ustawiona domyślnie?
Jakie grzejniki do kotłów kondensacyjnych?
Jak dobrać moc kotła gazowego do domu?