Kontakt

Jak odpowietrzyć grzejnik prawidłowo?

grzejnik montaż kermi strefa wiedzy

Rozpoczęcie sezonu grzewczego powinno wiązać się ze szczególnym zwróceniem uwagi na sprawność całej instalacji. Warto zacząć od wyczyszczenia kaloryfera, aby kurz i brud nie przedostały się wraz z ciepłym powietrzem do pomieszczeń. Ale to jeszcze nie wszystko! Dowiedz się, jak odpowietrzyć grzejnik i kiedy warto to zrobić.

Dlaczego trzeba odpowietrzać grzejnik?

Kiedy otwiera się sezon grzewczy, instalacja zostaje napełniana wodą, najpewniej z wodociągów. W niej mogą jednak znajdować się pęcherzyki powietrza, które docierają do poszczególnych grzejników. Często bywa tak, że dzieje się to wyłącznie w górnej części obiegu. Powietrze może powstawać też w wyniku drobnych nieszczelności pomp czy zaworów albo dochodzić przez ścianki rur wykonanych z tworzyw sztucznych. Niestety, w pewnych sytuacjach jest to nieuniknione zjawisko.


Jako świadomy użytkownik ogrzewania, powinieneś wiedzieć, jak odpowietrzyć kaloryfer w sezonie grzewczym. To bardzo istotne, ponieważ powietrze znajdujące się za widocznymi dla nas panelami czy popularnymi żebrami, jest bardzo niebezpieczne. Przede wszystkim sprzyja powstawaniu rdzy. Kiedy ta zacznie wnikać do większej części kaloryferów, może spowodować poważne uszkodzenia mechaniczne.

To oczywiście wpływa na ograniczenia w ogrzewaniu pomieszczeń, co przekłada się na brak komfortu cieplnego dla domowników. Konieczna może być nawet wymiana kaloryfera na nowy. Ponadto powietrze w instalacji przekłada się na nieprzyjemny hałas i generuje wyższe koszty ogrzewania.

Pewnie zastanawiasz się, kiedy trzeba odpowietrzyć grzejnik. Najłatwiej jest to zweryfikować, sprawdzając wydajność ogrzewania. Jeśli ciepło nie rozchodzi się równomiernie albo kaloryfery są zimne, to pierwszy znak, że warto dowiedzieć się, jak odpowietrzyć grzejnik w bloku, wieżowcu czy też domu jednorodzinnym. Charakterystyczny jest też dźwięk wydobywany podczas włączania ogrzewania. Może to być bulgotanie lub szumienie. 

Pamiętaj o tym, aby działać szybko i nie zastanawiać się, czy jest to odpowiedni moment. Im prędzej pozbędziesz się powietrza, tym sprawniej będzie pracować cała instalacja.

Co musisz wiedzieć o odpowietrzaniu grzejników?

grzejnik vitalle

Tak naprawdę odpowietrzanie grzejników jest bardzo podobne w każdej konstrukcji. Pewnie przyda Ci się śrubokręt lub specjalny klucz. Może być też pomocny wkrętak płaski, w zależności od tego, jaki rodzaj zaworu jest zamontowany w Twoim kaloryferze. Warto odkręcać element instalacji bardzo powoli i delikatnie, aby woda nie zaczęła rozpryskiwać się na boki. Jest ona zazwyczaj brudna, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Podczas odpowietrzania usłyszysz syk, który oznacza, że powietrze zaczyna się ulatniać z kaloryferów. Kiedy z kolei zauważysz kapiącą wodę to znak, że więcej pęcherzyków powietrza nie ma.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Najpierw warto zweryfikować, jaki rodzaj zaworu odpowietrzającego znajduje się przy grzejniku. Niektóre warianty wystarczy przekręcić za pomocą pewnego ruchu dłoni, a do innych będzie potrzebny specjalny kluczyk lub śrubokręt.

Przygotuj sobie też naczynie, do którego spłynie woda. Pamiętaj, aby kaloryfer był zupełnie zimny, a ogrzewanie wyłączone. Na rynku są też grzejniki, które mają automatyczne odpowietrzniki. Nie potrzebują one większych działań ze strony domowników.

Oto jak odpowietrzyć kaloryfer w kilku krokach:

  1. Podłóż pod grzejnik naczynie, do którego będzie spływać woda.
  2. Upewnij się, że ogrzewanie jest wyłączone. Zakręć termostat lub zawór zasilający.
  3. Zacznij odkręcać zawór odpowietrzający za pomocą śrubokręta lub specjalnego klucza. Rób to powoli. Usłyszysz charakterystyczne syczenie, a następnie zacznie wyciekać woda.
  4. Dokręć zawór odpowietrzający.
  5. Teraz możesz włączyć ogrzewanie.

Cały proces trwa kilka lub kilkanaście minut.

Jak odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika?

Jeśli kaloryfer nie ma automatycznego odpowietrzacza, trzeba nieco inaczej zaplanować pracę. Oto kilka kroków, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny bez odpowietrznika:

  1. Połóż naczynie pod kaloryfer.
  2. Upewnij się, że ogrzewanie jest wyłączone, a zawór termostatyczny zamknięty.
  3. Zacznij delikatnie odkręcać śrubunek. Rób to powoli, aby nie powstało zbyt duże ciśnienie, a woda nie rozpryskiwała się na boki.
  4. Usłyszysz charakterystyczne syczenie, wtedy przestań odkręcać śrubunek dalej.
  5. Poczekaj aż z grzejnika zacznie się wydobywać woda.
  6. Dokręć śrubunek.
  7. Teraz możesz włączyć ogrzewanie z pomocą termostatu.

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, musisz się przygotować do odpowietrzenia grzejnika łazienkowego. Przyda się naczynie, do którego spłynie woda, a także specjalny klucz do zaworów (lub śrubokęt). Należy wyłączyć ogrzewanie, aby temperatura wody spadła. Połóż szmatkę na samej górze grzejnika, jeśli zawór odpowietrzający znajduje się w górnej części (tu miska czy wiadro nie będzie konieczne).

Warto to zrobić, bo często znajduje się on w trudno dostępnym miejscu i łatwo można zalać ścianę. Zacznij odkręcać delikatnie zawór. Kiedy usłyszysz charakterystyczne syczenie, poczekaj aż całe powietrze ulotni się z kaloryfera. Zobaczysz kapiącą wodę i wtedy należy zakręcić zawór. Teraz możesz włączyć ogrzewanie za pomocą termostatu.

Zobacz też:

Grzejniki pokojowe – jakie wybrać?
Jakie wybrać grzejniki do domu?
Jakie grzejniki najlepiej oddają ciepło – wybór grzejników
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?