Kontakt

Jak działają pompy ciepła?

Ariston - jak dobrać pompę ciepła

Rosnące koszty energii skłaniają coraz więcej osób do inwestowania w odnawialne źródła. Jednym z popularniejszych rozwiązań, które pozwala na ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie domu jest właśnie pompa ciepła. Jak działa to urządzenie? Jaka jest budowa pompy ciepła i który typ urządzenia jest najbardziej opłacalny w użytkowaniu?

Co to jest pompa ciepła?

Pod pojęciem pompy ciepła kryją się różne rodzaje urządzeń, które pozwalają na ekonomiczne i ekologiczne pozyskanie energii cieplnej – najczęściej wykorzystywanej do ogrzewania domu. Pod względem budowy i zasady działania, pompa ciepła przypomina lodówkę, ale działa odwrotnie niż ona. Jej kluczowym elementem jest czynnik chłodzący, a także zdolność do pobierania ciepła z zewnątrz i przekazywanie go za pośrednictwem wspomnianego czynnika do wnętrza budynku. Szczegółowe działanie pompy ciepła jest uzależnione od jej rodzaju.

Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła woda-powietrze

Najpopularniejszy i najczęściej stosowany rodzaj pompy ciepła. Źródłem ciepła jest powietrze, które jest pobierane przy pomocy wentylatora. Powietrze ogrzewa czynnik chłodzący, który przekazuje ciepło dalej – najczęściej wodzie znajdującej się w instalacji grzewczej. W ten sposób ciepło trafia do grzejników, buforów lub do ogrzewania płaszczyznowego (na przykład podłogowego).

sanpol rejestracja

Pompy ciepła powietrzne są stosunkowo niedrogie w instalacji w porównaniu z pompami gruntowymi i wodnymi. Są również bezproblemowe w instalacji, gdyż nie wymagają zaawansowanych prac gruntowych.

Pompa ciepła wodna

Urządzenie wykorzystuje, jako źródło ciepła, wodę. Ten typ pompy ciepła może wykorzystywać wody gruntowe, wodę z rzeki lub jeziora. Z uwagi na taką specyfikę działania, pompy ciepła wodne instalowane są w domach, w pobliżu których znajdują się rzeki, jeziora lub gdzie jest łatwy dostęp do wód gruntowych.

Pompa ciepła gruntowa

Wydajna i ekonomiczna w użytkowaniu, ale dość kosztowna w montażu pompa ciepła gruntowa wykorzystuje ciepło zawarte w gruncie. Pompa tego typu może zostać wyposażona w wymiennik gruntowy poziomy lub pionowy. Opcja pionowa wymaga głębokiego odwiertu, a pozioma dość zaawansowanych prac gruntowych.

Jak działają pompy ciepła?

Każdy system ogrzewania przy pomocy pompy ciepła składa się z trzech zasadniczych elementów:

  1. Dolnego źródła ciepła – na przykład z wymiennika gruntowego, powietrznego lub wodnego.
  2. Pompy ciepła, która pozwala na użycie ciepła z dolnego źródła do ogrzania cieczy.
  3. Instalacji wewnątrz domu, po której rozprowadzane jest ciepło.

Zarówno powietrze, jak i woda lub grunt to tak zwane dolne źródła ciepła. Wykorzystując je, pompa ciepła ogrzewa czynnik chłodzący (najczęściej glikol), który trafia do wymiennika ciepła, gdzie jest odparowywany, a następnie z powrotem skraplany. W efekcie tych działań ciepło z czynnika przekazywane jest do instalacji grzewczej.

Pompa ciepła może służyć nie tylko do ogrzewania domu, ale też do podgrzewania wody użytkowej. Co ważne, instalację z odpowiednio dobraną pompą ciepła, jak Ariston Nimbus Flex, można rozbudować według uznania.

Zalety posiadania pompy ciepła

Wiedząc już, jak działają pompy ciepła, zdecydowanie warto rozważyć instalację takiego urządzenia we własnym domu. Jest to jeden z nowocześniejszych sposobów na ogrzewanie, który również jest ekonomiczny i ekologiczny. Zasady działania pompy ciepła pozwalają bowiem na wykorzystanie naturalnych źródeł ciepła (powietrza, wody lub gruntu) do ogrzania domu, a także do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Do największych atutów pompy ciepła, np. Ariston (na przykład w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym) należy niższy koszt eksploatacji – głównie ze względu na wykorzystanie istniejących w przyrodzie źródeł ciepła (na przykład z gruntu lub powietrza). Z kolei w porównaniu z ogrzewaniem węglowym lub na drewno, pompa ciepła jest o wiele wygodniejsza w użytkowaniu. Nie tylko nie generuje spalin i popiołu, ale też jest niemal bezobsługowa.

Nie wymaga uzupełniania opału lub regularnego czyszczenia kominów. Sterowanie ogrzewaniem, które jest zasilane z pompy ciepła jest elektroniczne, dokładne i wygodne w obsłudze.

Mogą do tego służyć sterowniki pokojowe albo dedykowana aplikacja – wszystko zależy od modelu pompy ciepła, na którą się zdecyduje. Na przykład w cenie pompy ciepła Ariston Nimbus Flex otrzymuje się dostęp do dedykowanej aplikacji Ariston NET, która pozwala na kontrolowanie funkcji ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody bezpośrednio ze smartfona.

To jeszcze nie koniec atutów, jakie ma do zaoferowania pompa ciepła. Zasada działania tego urządzenia pozwala na uzyskanie samowystarczalności budynku, a szczególnie wówczas, gdy dysponuje się również panelami fotowoltaicznymi oraz buforami ciepła i bankami energii. Inwestując w tak kompatybilną instalację, można nie przejmować się rosnącymi kosztami prądu lub problemami z dostawą gazu lub innych surowców, które w wielu domach są niezbędne do ogrzewania lub podgrzewania wody użytkowej. Pompa ciepła przy wsparciu paneli fotowoltaicznych ogrzewa cały dom, zapewnia ciepłą wodę i to w niskiej cenie.

Zobacz też:

Pompa ciepła – tak czy nie? Dlaczego warto?
Pompy ciepła – ranking TOP5 polecanych modeli
Jak dobrać pompę ciepła?
Ile kosztuje pompa ciepła oraz czy się opłaca?
Pompa ciepła monoblok czy split – co wybrać?